ویدیو

‎ میزان صادرات وعواید ملی کشور در سال مالی ۱۳۹۶ افزایش یافته است

 

  • GMIC Facebook
  • GMIC Twitter
متن كامل سخنراني جلالتمآب صلاح الدين رباني وزير امورخارجه جمهوري اسلامي افغانستان در سمينار بين المللی سمینار بین المللی بزرگداشت از شخصیت و کارنامه های شهید محمد موسی شفیق PDF چاپ نامه الکترونیک
  
چهارشنبه 22 جدي 1395 ساعت 11:22

بسم الله الرحمن الرحیم نحمده و نصلی علی رسوله الکریم و علی آله و اصحابه اجمعین
اما بعد، قال الله تعالی: مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا
جناب محترم دکتور محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان؛ وزرا و اعضای محترم کابینه، رئيس محترم مجلس سنا و نمایندگان محترم مردم در شورای ملی، سفرای محترم و نمایندگان کور دیپلوماتیک، دانشمندان فرزانه، مهمانان گرامی ای که از خارج تشریف آورده اند، به ویژه پروفیسور دکتور عفاف زیدان از دانشگاه ازهر شریف جمهوری عربی مصر، اعضای محترم خانواده شهید محمد موسی شفیق و همکاران گرامی ام در وزارت امورخارجه؛ السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!
اشتراک همه ای شما مهمانان گرانقدر را در سمینار بین‌المللی بزرگداشت از شخصیت و کارنامه های شهید محمد موسی شفیق صدراعظم و وزیر امور خارجۀ اسبق کشور، خوش آمد میگویم.
در آغاز از همه اعضاء و همکارانم در کمیسیون برگزاری "سمینار بین المللی بزرگداشت از شخصیت و کارنامه های شهید محمد موسی شفیق" که بر اساس حکم مقام محترم ریاست جمهوری به مناسبت نودمین سالگشت تولد این دولت مرد فرزانه و سیاستمدار دانشمند، زحمت فراوان کشیده اند، اظهار سپاس و امتنان می کنم.


مهمانان گرامی! ملت‌هایی که تاریخ گذشته خود و دیگران را مطالعه دقیق و انتقادی نمی‌کنند، و از تجربه های گذشته نمی‌آموزند، همیشه محکوم به تکرارِ تجاربِ تلخ تاریخی بوده و حلاوت کامیابی ها را هرگز نخواهند چشید.
با درنظرداشت چنین نگاهی است که سمینار کنونی به خاطر بزرگداشت و شناختِ بهترِ یکی از چهره های درخشان علمی و سیاسی کشور برگزار شده است.
این سمینار، فرصت و بستری است تا در کنار شناخت جَنبه های مختلف شخصیت شهید محمد موسی شفیق، نگاهی علمی، دقیق و انتقادی نیز به گذشته حکومتداری و سیاست خارجی در افغانستان داشته باشیم، تا به شناخت دقیق تر از چگونگی تعاملات گذشته خویش در عرصه روابط بین المللی دست یابیم.


با نگاهی علمی به گذشته و مطالعه حدود یک قرن تجارب تلخ و شیرینِ سیاست و روابط ‎خارجی کشور‎، درس‌های ارزشمندی را میگیریم که با اعتنا به آن ها، نقشه راه آینده خویش را بهتر میتوانیم ترسیم کنیم.
بزرگداشت از شهید محمد موسی شفیق و دیگر چهره های خوشنام تاریخ کشور، تنها به هدف یادبودِ خاطرات آن ها نیست، بلکه اینگونه بزرگداشت ها زمانی سودمند خواهند بود که دیدگاه ها و کارنامه های این شخصیت ها، مورد مطالعه دقیق و علمی قرار گیرند تا درس های آموزنده ای از آن ها گرفته شود.


شهید محمد موسی شفیق، از چهره های ماندگارِ تاریخ معاصر افغانستان است که در این سمینار، زوایای مختلف شخصیت او، مورد بحث دانشمندان قرار خواهد گرفت.
او در کنار اینکه شاعری خوش ذوق و نویسنده‌ای توانا بود، دارای روح بلند پرواز بوده و به عنوان یک حقوقدان متعهد و سیاستمدار تیزهوش، در میان شخصیت های سیاسی هم دوره اش، از حیث دانش و شجاعت، کم مانند محسوب می شد.
شهید موسی شفیق، در یک خانواده فقیه و دانشمند مسلمان، معتقد و ملتزم به ارزش های اسلامی پرورش یافته بود و سنگ بنای شخصیت او در یک محیط خانوادگی سالم شکل گرفته بود و به همین دلیل، دانش آموختگی او در حوزه علوم شرعی، در شکل گیری افکار و پختگی اندیشه های اسلامی او تأثیرِ به سزایی داشت.


او همانگونه که مدیر موفق بود، دانشمند باورمند و ملتزم به اصول و اعتقادات اسلامی و ارزش های ملی نیز بود. به همین دلیل، بعد از کودتای ننگین هفت ثور، از سوی جنایتکاران کمونیست، همراه با شمار دیگری از چهره های علمی و ملی مسلمان، از جمله شهید استاد غلام محمد نیازی، شهید استاد وفی الله سمیعی، مظلومانه به شهادت رسید.


در کنار این که شهید موسی شفیق یک شخصیت سیاسی بود، با خلقِ آثار منظوم و داستانی به زبان های فارسی و پشتو، نام خویش را در تاریخ ادبیات افغانستان با خط زرین و درشت درج کرده است و حتماً در این سمینار، کارهای ادبی او نیز مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.
حضارگرامی! امروز، ما در هفته تجلیل از قانون اساسی، از نودمین سالگشت تولد شهید موسی شفیق در حالی بزرگداشت می کنیم که او یکی از شخصیت های تأثیر گذار در دهه دیموکراسی و تصویب قانون اساسی آن دوره بود.
باورمندی راسخ او به مردم سالاری سبب شد که طی دهه دیموکراسی نقش فعالی داشته باشد و به همین دلیل در لویه جرگه تدوین قانون اساسی سال 1343 خورشیدی، به عنوان منشی این لویه جرگه نقش به سزایی در تدوین و تصویب قانون اساسی دهه دیموکراسی به عهده داشت.
شهید موسی شفیق، هم در دوره تصدی وزارت امورخارجه و هم در دوره تصدی صدارت عظمی، در راستای حکومت داری خوب و خدمت گذار مردم، و همچنان نهادسازی٬ کارهای هدفمندی انجام داده و با اتکا به درک و شناخت عمیق اش از منطقه، در راستای بهبود روابط افغانستان٬ گام های بلندی برداشت.


تلاش های هدفمند و هوشیارانه او برای اعتماد سازی و تنش زدای در سطح منطقه به ویژه با دو کشور همسایه ایران و پاکستان، نشانه از خبرگی سیاسی او بود. او با مذاکره دشوار و موفقانه، معاهده آب هیرمند را در بیست و دوم حوت ۱۳۵۱ خورشیدی با جانب ایران امضا کرد.
این معاهده، یکی از بهترین موافقتنامه هایی بوده که افغانستان امضا کرده و باور داریم که دستگاه دیپلوماسی کشور در شرایط کنونی نیز توانایی خوبی در راستای پیگیری اهداف سیاست خارجی کشور دارد.
وزارت امورخارجه افغانستان با اتکا به تجارب غنی ای که در این دستگاه وجود داشته، طی یک و نیم دهه اخیر، برنامه های کلان منطقه ای را در عرصه های اقتصادی، سیاسی و امنیتی در چارچوب پروسه های منطقه ای مثل ریکا و قلب آسیا و همچنان در چارچوب پروژه های دوجانبه و چند جانبه با کشورهای منطقه طی چند سال اخیر مطرح و پیگیری کرده است.


همگی در دوسال اخیر شاهد راه اندازی پروژه های مهمی بودیم که اکثر آن ها در دستگاه دیپلوماسی افغانستان طرح و پیگیری شده اند و این همه، نشان دهنده ظرفیت خوب در این دستگاه است که با اندکی رهنمایی و حمایت رهبری دولت، می تواند بیشتر مفید و مؤثر واقع شود.
حضار گرامی، خانم ها و آقایان! شهید محمد موسی شفیق، در دوره وزارت امورخارجه و همچنان دوره نخست وزیر اش، برای اعتماد سازی میان افغانستان و پاکستان نیز بیشترین تلاش را کرد.
کاری که بعد از چند دهه، حکومت وحدت ملی نیز آن را روی دست گرفت و با دیپلوماسی فعال، در راستای اعتمادسازی منطقه ای، تعریف منافع مشترک اقتصادی کشور های منطقه گام های عملی و سازنده ای برداشت تا افغانستان به جای محل تقابل، به محل تلاقی منافع مشترک و چهار راه ترانزیت و تجارت منطقه بدل شود.


ممکن برخی حدس بزنند که تلاش های افغانستان برای فایق آمدن بر چالش های منطقه ای به ثمر ننشیند، اما باور ما این است که کارکرد دیپلوماسی شاید بطی معلوم شود، اما همیشه تأثیرش عمیق و پایدار است.
ما باور داریم که کشورهای منطقه٬ بیشتر از هر زمان دیگر نیاز به همکاری در راستای فایق آمدن بر چالش ها و تهدید های مشترک را درک کرده و زمینه های همکاری٬ بیشتر از پیش مهیا شده است.
حضار گرامی! در این سمیناری که به مناسبت یادبود از کارنامه های یکی از دولت مردان و دیپلومات های برجسته تاریخ معاصر افغانستان برگزار شده است، یادآوری چند نکته را برای تقویت دستگاه دیپلوماسی و همچنان موفقیت در راستای اهداف سیاست خارجی، قابل یادآوری می دانم.
اول؛ برای موفقیت بیشتر در راستای پیگیری منافع ملی افغانستان در عرصه نظام بین الملل، همانگونه که نیاز به ساختارمند سازی سیاست و روابط خارجی می باشد، همچنان ضرورت است که اعتماد و باور عمیق ملی و اجماع میان کنشگران سیاست داخلی نیز ایجاد شود تا ما با پشتوانه قدرت ملی و توانایی و جَسارت بیشتر در عرصه بین الملل حضور داشته باشیم.


دوم؛ تحولات در منطقه و جهان در روزگارِ ما بسیار سریع و پیچیده است، و روابط بین‌الملل ضرورت به راهکارها و نسخه‌های جدید علمی دارد.
در این بخش، دانشمندانِ عرصه ای روابط و سیاست خارجی مسئولیت دارند که به تولید دیدگاه و ادبیات علمی در این عرصه بپردازند تا دستگاه دیپلوماسی کشور از این رهنمود ها، بهره گیرد.
آرزو داریم که تحلیلگران و نویسندگان صاحب نظر در حوزه سیاست خارجی و روابط بین‌الملل چه در این سمینار و چه پس از آن، ما را در اکمال این کمبود ها، یاری رسانند.
اقول قولی هذا، استغفر الله لی و لکم و لسائر المسلمین السلام علیکم و رحمت الله و برکاته