ویدیو

‎ میزان صادرات وعواید ملی کشور در سال مالی ۱۳۹۶ افزایش یافته است

 

  • GMIC Facebook
  • GMIC Twitter
پیام وزارت معارف به مناسبت 37 مین سالگرد تجاوز قشون سرخ شوروی اسبق بر افغانستان PDF چاپ نامه الکترونیک
  
دوشنبه 06 جدي 1395 ساعت 11:48

سی وهفت سال پیش در همچو روزی (6 جدی 1358) حریم مقدس سرزمین ما، افغانستان آزاده و مستقل مورد هجوم اردوی تا دندان مسلح (با پیشرفته ترین سلاح های عصری) قوای مسلح اتحاد شوروی اسبق قرار گرفت.
درست در این روز هزاران نظامیان قشون سرخ، سوار بروسایط زرهی در حالیکه از طرف قوای هوایی همان کشور نیز حمایت می شدند، به وطن ما هجوم آورده و نقاط استراتیژیک را در مرکز و ولایات اشغال نمودند، که طی یازده سال اشغال برای کشور عزیز ما پیامد های ناگوار به جا گذاشتند.
زیر ساخت های اساسی کشور به ویژه تاسیسات اقتصادی و عام المنفعه منهدم گردیده و از لحاظ معنویات هم آسیب های جبران ناپذیر برای ملت و مملکت ما رسید.
اما با افتخار باید یادآور شد که از نخستین روز های اشغال افغانستان توسط قوای شوروی، این تهاجم با قیام و مبارزات سرسخت مردم مجاهد و مسلمان افغانستان و به خصوص جوانان سربه کف ملت ما مواجه شد که شجاعانه و مردانه وار و با نعره های «الله اکبر»مردان، زنان، پیر و جوان همه در خط مقدم جهاد ایستادند و نه گذاشتند این اهریمنان به آرزو و نیات شوم شان برسند، تا بالاخره آنها را به شکست مواجه ساخته و سرافگنده از کشور بیرون را ندند.
بدین ترتیب جهاد مقدس مردم ما یکبار دیگر وحدت ملی و همبستگی اسلامی ملت واحد و قهرمان افغانستان را به نمایش گذاشت و به جهانیان این حقیقت را تفهیم و به اثبات رسانید که افغانها هر چند دامنگیر مشکلات داخلی باشند؛ اما در مقابل تجاوزات اجنبی ها با هم یکی بوده و با مشت کوینده می توانند جواب دندان شکن به دشمنان خاک و آزادی خود بدهند که اوراق پنجهزار سالۀ ما مصداق این گفتۀ ماست.
به خودمی بالم که از طرف خود و به نماینده گی از رهبری وزارت معارف افغانستان سالگرد روزی را که برای مردمان جهان درس آزادی و استقلال طلبی را آموختانده ایم، برای ملت غیور و مجاهد افغانستان تبریک گفته و به جامی دانم در حالیکه از افتخارات این روز به خود می بالیم، از درگاه خداوند عزوجل به روان پاک شهدای گمنام راه آزادی و استقلال افغانستان اتحادف دعا نموده و بهشت فردوس استدعا می نمائیم.
هم چنان با اغتنام از فرصت باید یادآور شوم که چنانچه معلوم است خود کفایی واقعی زمانی مقدور می شود که یک نظام معارف پیشرفته و متعالی داشته باشیم که جوابگوی تمام پیشرفت های علمی و اکادمیک کشور ما در تطابق با تمام اصول و ارزش های دین مقدس اسلام باشد بناءً لازم است که از نظام معارف خویش حمایت و پشتیبانی همه جانبه نموده و با مساعدت های دوامدار در این زمینه، خود را به استناد حدیث مبارک سرور کائنات حضرت محمد (ص) مشمول صدقات جاریه سازیم.
زنده باد آزادی، استقلال و همبستگی خدشه نا پذیر ملت واحد و مسلمان افغانستان

با احترام
دوکتور اسدالله محقق
سرپرست وزارت معارف