ویدیو

‎ میزان صادرات وعواید ملی کشور در سال مالی ۱۳۹۶ افزایش یافته است

 

faceBook icon twitter icon flicker icon youtube icon
  • GMIC Facebook
  • GMIC Twitter
قرارداد طرح، دیزاین و فعال سازی فابریکه ساختمانی پیش‎ساخت به امضا رسید PDF چاپ نامه الکترونیک
  
يكشنبه 19 جدي 1395 ساعت 09:58

قرارداد طرح، دیزاین و فعال‎سازی فابریکه ساختمانی پیش‎ساخت از سوی سیدسعادت منصور نادری وزیر امورشهرسازی و مسکن و ارهان گونر رئیس شرکت بین‎المللی ساختمانی ویفا در حضورداشت محمداشرف غنی رئیس‏ جمهوری اسلامی افغانستان به امضا رسید.

در این مراسم که قبل از ظهر امروز با حضور برخی از اعضای کابینه و شورای ملی و نمایندگان سکتور خصوصی در ارگ انجام شد، سیدسعادت منصور نادری وزیر امور شهرسازی در خصوص اهمیت صنعت ساختمان‎های پیش ساخت معلومات ارائه کرد.


وزیر شهرسازی گفت، برای اولین بار مفکورۀ ایجاد صنعت ساختمان‎های پیش ساخت از سوی رئیس‎جمهورغنی ارائه گردید که این طرح در شورای عالی اقتصادی تحت بحث قرار گرفت. او افزود که دولت به‎خاطر نیاز به ساختمان‎های پیش‎ساخت برای ساخت پروژه‎های عام‎المنفعه تصمیم گرفت تا سهولت‎های لازم را برای پیشرفت و نهادینه ساختن این صنعت فراهم سازد.

نادری خاطرنشان کرد که در ابتدا کمپنی‎ها علاقه‎مندی برای سرمایه گذاری در بخش صنعت ساختمان‏های پیش ساخت نداشتند و دولت خود اقدام به این کار نمود تا سکتور خصوصی نیز نظر  به اهمیت موضوع علاقه‎مند سرمایه گذاری گردد.

وزیرشهرسازی و مسکن اظهارداشت که براساس هدایت رئیس‎جمهور و فیصلۀ شورای عالی اقتصادی، هیئت دولتی عازم کشورهای ترکیه و امارات متحدۀ عربی شده بود و از کمپنی‏های مشهور که در راستای صنعت ساختمان سازی پیش‎ساخت فعالیت دارند، دیدن کرد تا از تجارب آن در افغانستان استفاده صورت گیرد.

وی علاوه کرد که سه کمپنی فعال که دارای تجارب و کارکرد خوب در این زمینه بودند، طرح‏های شان را به شورای عالی اقتصادی ارائه نمودند که در نتیجۀ بررسی‏ها، کمپنی بین‏المللی ویفا که معیار و استندردهای لازم را در این بخش داشت، برندۀ پروسه گردید.

وزیرامورشهرسازی گفت، با احداث فابریکه تصدی خانه سازی و تولید مواد پیش ساخت، طی ۱۲ ماه ۳۰۰ هزار مترمکعب مواد پیش‎ساخت جهت ساخت مکاتب، شفاخانه‎ها و سایر تأسیسات عام‏المنفعه تولید خواهد شد. وزیر شهرسازی گفت که ایجاد فابریکه صنعت پیش‎ساخت به معنی انحصار مواد ساختمانی نمی‎باشد.


سید سعادت منصور نادری تصریح کرد که هدف از ایجاد فابریکه ساختمان‎های پیش ساخت، احیای مجدد تصدی ساختمان سازی می‎باشد که زمینه انکشاف صنعت ساختمانی، تسریع روند عملی ساخت‎و‎ساز، بلند بردن کیفیت مواد ساختمانی و کاهش قیمت مسکن و ایجاد زمینه‌های اشتغال برای صدها تن شهروندان را فراهم می‎نماید.

وی گفت، در گذشته اعمار یک مکتب ۱۰ تا ۱۲ ماه را دربر می‎گرفت، اما با استفاده از صنعت ساختمان پیش ساخت، اعمار یک مکتب با هزینه کم و وقت اندک تقریباً طی دو تا چهار هفته ساخته خواهد شد.


او افزود: در این اواخر تعدادی از شرکت‎ها ابراز آمادگی کرده اند تا در این زمینه سرمایه‎گذاری کنند و اخیراً شرکت چینایی حاضر شده است تا مبلغ ۲۰ میلیون دالر در بخش صنعت ساختمان پیش‎ساخت سرمایه‎گذاری کند. وزیر شهرسازی گفت که از حکومت هرنوع سرمایه‏گذاری در این بخش حمایت و پشتیبانی می نماید.

در این مراسم، رئیس شرکت بین‎المللی ساختمانی ویفا طی سخنانی گفت: ما خوشحال هستیم که برای نخستین بار این صنعت در افغانستان ایجاد می‎شود و ما در بیش از صد کشور مختلف جهان در بخش ساختمان‎های پیش‎ساخت کار نموده ایم.

او گفت که شرکت بین‏المللی ساختمانی ویفا در بخش ساخت ساختمان‎های پیش‏ساخت دارای ۲۶ سال تجربه می‎باشد و از مهارت و ظرفیت‏های لازم در این زمینه برخودار است که تلاش خواهد نمود تا با استندردهای لازم این پروژه را در افغانستان تطبیق نماید.

رئیس شرکت بین‎المللی ساختمانی ویفا تصریح کرد که این نخستین قدم برای ساخت خانه‎های پیش‎ساخت می‏باشد و تلاش صورت می‎گیرد تا هماهنگی را در این بخش با حکومت افغانستان بیشتر سازد.