ویدیو

‎ میزان صادرات وعواید ملی کشور در سال مالی ۱۳۹۶ افزایش یافته است

 

faceBook icon twitter icon flicker icon youtube icon
  • GMIC Facebook
  • GMIC Twitter
معاون رییس جمهور: علی رغم وجود مشکلات، برداشت ها در مورد عدم تطبیق قانون اساسی غیر منصفانه و سطحی است PDF چاپ نامه الکترونیک
  
پنجشنبه 16 جدي 1395 ساعت 00:00

استاد سرور دانش معاون ریاست جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر روز پنجشنبه ضمن ایراد سخنرانی در محفل افتتاحیه انستیتوت تخصصی صلح، رسانه و حکومتداری خوب ضمن اشاره به پیوند مستحکم چهار عنصر صلح، رسانه، حکومتداری خوب و مطالعات تحقیقی و تخصصی، اظهار داشت: رسانه مهم ترین پشتوانه صلح و حکومتداری است و حکومتداری بستر مناسب را برای رسانه فراهم می کند.


وی با اشاره به اهمیت رسانه در زندگی امروزی گفت: رسانه نه دیگر تنها رکن چهارم دموکراسی نیست بلکه جزئی از زندگی روزمره انسان امروز است و بدون آن زندگی اجتماعی امکان پذیر نیست.
معاون رییس ضمن تجلیل از مبارزات تاریخی مردم افغانستان در راستای آزادی بیان و استقلال کشور گفت: آزادی بیان به عنوان محور اساسی آزادی رسانه ها تنها محصول دوره پانزده سال گذشته نیست بلکه نتیجه و محصول مبارزات طولانی مردم افغانستان در گذشته های دور است.


وی هم چنین به رسالت و اهداف رسانه ها اشاره کرد و گفت: آگاهی دهی و بیدارگری، ژورنالیزم تحقیقی، احترام گذاشتن و حفظ منافع ملی، تقویه روحیه نیروهای امنیتی کشور و گسترش اخلاق رسانه ای از مهم ترین اهداف و رسالت های یک رسانه است.
معاون رییس جمهور افزود: بی طرفی در اطلاع رسانی، احترام گذاشتن به حریم خصوصی افراد، ممنوعیت تبلیغ از خشونت و نفرت پراکنی از مهم ترین وظایف اخلاقی رسانه ها است.
وی در راستای گسترش اخلاق رسانه ای از معینیت نشراتی زارت اطلاعات و فرهنگ خواست تا سندی را تحت عنوان اخلاق رسانه ای تدوین کند و در همکاری با رسانه ها آن را به مرحله اجرا بگذارد.
معاون رییس جمهور ضمن تبریک هفته قانون اساسی و گرامیداشت سالگرد تصویب قانون اساسی جدید کشور، حاکمیت قانون را از مهم ترین شاخصه ها و معیارهای حکومتداری خوب دانست و اظهار داشت: قانون اساسی به مثابه مادر قوانین کشور و نیز به عنوان پیوند دهنده آزادی های عمومی با اقتدار سیاسی نماد حکومتداری خوب است.


وی هم چنین ضمن بیان این که قانون اساسی نقش مهم در ملت سازی و پیوند اقوام پراکنده با همدیگر دارد، اظهار داشت: مهم ترین معیار برای حکومتداری خوب، عمل به قانون اساسی است و همگان باید عهد کنیم که به قانون اساسی احترام می گذاریم و چیزی بالاتر از آن در زندگی ما وجود ندارد و هیچ کسی نیز بالاتر از قانون نیست.


معاون رییس جمهور تاکید کرد: تطبیق قانون اساسی در راس اولویت های حکومت وحدت ملی قرار دارد و در راستای تطبیق آن تا کنون 168 سند تقنینی را تدوین و تصویب کرده است.
وی افزود: دو نهاد مهم ستره محکمه و کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی در حال انحلال قرار داشت که با تلاش های مستمر رهبری حکومت وحدت ملی در مسیر درست خود قرار گرفته اند و به عنوان نهادهای مستقل اکنون فعال شده اند.
استاد سرور دانش با اشاره به گفته هایی که قانون اساسی را فاقد اعتبار و یا ناقص می دانند اظهار داشت: علی رغم مشکلات و چالش هایی که در تطبیق قانون اساسی داشته ایم، قضاوت ها در مورد عدم تطبیق مواد قانون اساسی، غیر منصفانه و سطحی است.
وی افزود: فعالیت های ارگانیک نهادها در درون دولت، رعایت حقوق بشر، آزادی های مدنی و بیان، برگزاری چندین دور انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی و شوراهای ولایتی و دستاوردهای بزرگ در طی سال های اخیر، همگی ناشی از قانون اساسی و به معنای تطبیق قانون اساسی است.
معاون رییس جمهور هم چنین به چالش های موجود در راه تطبیق قانون اساسی اشاره کرده و گفت: جنگ و ناامنی، سطح پایین ظرفیت ادارات دولتی، مشکلات در امر قانونگذاری میان پارلمان و حکومت، نارسایی ها در متن قانون اساسی و نبود بودجه کافی برای تطبیق قوانین از مهم ترین مشکلات در راستای عدم تطبیق درست قانون اساسی است که رهبری حکومت آگاه به این مشکلات و مصمم به رفع آن ها است.


وی قانون اساسی افغانستان را هم چنان بهترین قانون اساسی در سطح منطقه دانست و از رسانه ها خواست تا در راستای تطبیق درست آن حکومت را یاری رساند.
گفتنی در این محفل هم چنین بانوی اول کشور و تعدادی از مقامات و شخصیت های سیاسی، سخنرانی کردند و نیز از سوی هیات رهبری انستیتوت تخصصی صلح، رسانه و حکومتداری خوب، در حضور معاون رییس جمهور و بانوی اول، نماد اصلاحات به رییس جمهور غنی اهدا گردید.