ویدیو

‎ میزان صادرات وعواید ملی کشور در سال مالی ۱۳۹۶ افزایش یافته است

 

faceBook icon twitter icon flicker icon youtube icon
  • GMIC Facebook
  • GMIC Twitter
منابع طبیعی محور اصلی اعتماد ملت هاست PDF چاپ نامه الکترونیک
اسحق" عاشوری"   

۱۸ سرطان

آب از جمله منابع طبیعی، مانند سایر داشته ها، ملکیت و سرمایه بالقوه ملی کشور ها و محور اصلی اعتماد ملت ها نسبت به آینده بوده  که استفاده، حفاظت و بهره برداری از آن جزء وظایف نظامها را تشکیل می دهد.
مسأله آب امروزه در سطح جهان از موضوعات مهم قابل بحث به شمار می رود که مدیریت سالم آن کشور ها را ملزم به استفاده جهت ارتقای سطح اقتصادی، تامین مناسبات سیاسی و فرهنگی و عرضه بهترین نوع خدمات برای ساکنان آن که در  حقیقت مالکین اصلی و بلامنازعه  این نعمت خدادادی می باشند، می گرداند.


افغانستان دارای منابع آبی فراوان در سطح منطقه و جهان می باشد که تا اکنون نتوانسته آب های خود را آنطوریکه که ایجاب می نمود، مدیریت و ازین ظرفیت های خویش بهره برداری بهینه بعمل آورد، چنانچه نظر به سروی های که صورت گرفته، از جمله ۷۵ ملیارد متر مکعب آبی که سالانه درین کشور حاصل می گردد، فقط ۲۰ الی۲۵ فیصد آن در بخش زراعت و آبیاری در کشور به مصرف رسیده متباقی این سرمایه ملی بدون استفاده از محدوده کشور خارج و به هدر می رود.


با درک اهمیت آب مخصوصاً آبهای شیرین که نیاز ضروری انسانها را می سازد و یکی از منابع عمده در افغانستان به حساب می آید بخاطر افزایش موثریت زراعتی و کاهش فقری که دامنگیر کشور می باشد، دیپلوماسی آب و سرمایه گذاری روی پروژه آبها امر اجتناب ناپذیر و حتمی تلقی میگردد.
این در حالیست که افغانستان با وجود داشتن امکانات و ظرفیت های فراوان از جمله منابع سرشار طبیعی مانند معادن و منابع آبی هنوز هم در قطار کشور های عقب مانده اقتصادی قرار داشته از این ناحیه دچار مشکلات فراوان می باشد.


در همین حال جلالتماب محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در نشست مشترک بورد نظارت و انسجام افغانستان و کشورهای تمویل کننده که بروز یکشنبه هجدهم برج سرطان در کابل برگزار شده بود، گفت: حکومت افغانستان اساسات قانونی را به خاطر بهره برداری از منابع آبی خویش ایجاد و سرمایه گذاری روی منابع آبیاری و بندهای آبی را نیز سرعت خواهد بخشید.


افغانستان امروز با راه اندازی برنامه های ملی مصمم است تا عرصه های جدیدی را برای رشد اقتصادی و خود کفایی با استفاده از امکانات و ظرفیت های طبیعی و بومی خویش جستجو و با تطبیق چنین برنامه ها انگل های فقر را از روی شانه های مردم برداشته زمینه های متنوع پیشرفت و انکشاف را مهیا گرداند.
استفاده از منابع طبیعی که جز لاینفک سرمایه های ملی به شمار می رود، حق مسلم کشور های بوده،  هر کدام در محدوده جغرافیای خویش می تواند بر آن مالکیت داشته باشند. که با سرمایه گذاری و مدیریت دقیق، بهره برداری از این منابع می تواند برای تقویه بنیاد های اساسی انکشاف افتصادی که مبنای انکشاف در سایر عرصه نیز بوده می تواند، اقدام به رهایی از فقر و عقب مانی نماید.


درین هیچ جای شک باقی نمی ماند که کشور ها در محدوده حاکمیت ملی خویش مکلف به حفاظت از ارزشها و داشته های ملی خویش می باشد که این حق با در نظر داشت اصول پذیرفته شده بین المللی کاملاً محفوظ بوده، احدی اجازه مداخله در آنرا ندارد. و این برای آنکه هر کشوری متکی بر سرمایه های ملی خویش قادر به حفظ حیات و ادامه زندگی خود بوده می تواند و بس. و هرگاه کسی مانع  چنین حق می گردد، آشکارا متعرض به حق مالکیت و حاکمیت کشور ها گردیده اندیشه نابخردانه ای را در بحث دیپلوماسی آب مطرح می نمایند.


با وجود آنکه افغانستان نظر به خصوصیت جفرافیایی اش کوهستانی و دارای منابع سرشار آبی می باشد، آبهای این کشور که از سلسله جبال های پامیر، بابا و... سرچشمه گرفته تا بحیره اورال و سایر نقاط منطقه جولان می یابد، هیچگاهی مدیریت و مهار نگردیده بی مهابا و سخاوتمندانه در دامن تشنگانی که هیچگاهی شکرانه آنرا بجا نیاورده اند، ریخته است، با آنهم عده ای به خود این حق را داده اند که این عطیه و حاتم بخشی های سخاوتمندانه افغانستان را نادیده انگاشته از مدیریت آن که بدون شک با در نظرد داشت و رعایت جنبه های تخنیکی و مسایل مربوط به کنترول و مهار آب ها بر اساس اصول و قواعد بین المللی در خصوص آب مطمح نظر خواهد بود، احساس تشویش و نگرانی نمایند.


دولت جمهوری اسلامی افغانستان با استفاده از حق حاکمیت ملی خویش آبهای کشور را مدیریت خواهد کرد و این امر برای هر عقل سلیم قابل درک است که منبع و سرچشمه آبی که از افغانستان باشد،  جزء مالکیت این کشور بوده حق استفاده از آن برای خودش محفوظ و در حیطه صلاحیت های قانونی خود این کشور می باشد.