ویدیو

‎ میزان صادرات وعواید ملی کشور در سال مالی ۱۳۹۶ افزایش یافته است

 

faceBook icon twitter icon flicker icon youtube icon
  • GMIC Facebook
  • GMIC Twitter
دست آورد های سفر اخیر رییس جمهور پربار ارزیابی میگردد PDF چاپ نامه الکترونیک
بخش ارتباطات ستراتیژیک   
پنجشنبه 24 حمل 1396 ساعت 09:16

رئیس‌جمهورکشور  به خاطر جلب همکاری‌ها و تحکیم روابط خارجی، اخیراً در رأس یک هیئت بلندپایه دولتی سفر دوره‌یی به کشورهای استرالیا، اندونیزیا و سنگاپور انجام داد که پردستاورد ومهم تلقی میگردد .
درسفر استرالیا رییس جمهور کشور در خصوص پیشرفت‌های اخیر افغانستان، همکاری‌های اقتصادی، مبارزه با تروریزم، تأمین حقوق زنان و کودکان ومسایل مهم دیگر بحث نموده و موافقت‌نامه همکاری‌های انکشافی را برای چهار سال به ارزش ۳۲۰ میلیون دالر با مقامات این کشوربه امضا رسانید. علاوه بر آن موافقت‌نامه همکاری‌های تخنیکی و ساینسی میان افغانستان و استرالیا از سوی مقامات دو کشور به امضا رسیده است .


درسفر اندونیزیا درمورد همکاری های دوجانبه ، مبارزه با تروریزم ، قاچاق مواد مخدر ومسایل مختلف دیگر بحث به عمل آمد مسولین دولت اندونیزیا به خاطرهمکاری در بخش ارتقای ظرفیت‌های زنان افغان، برای جوانان افغان بورسیه‌های تحصیلی را در رشته دیپلوماسی اعطا خواهند نمود. همچنان موافقت‌نامه‌های همکاری در عرصه‌های معارف، زراعت، احصائیه، اصلاحات اداری و خدمات ملکی، ساینس و تکنالوژی و تحصیلات عالی از سوی مقامات دو کشور به امضا رسید.


درسفر سنگاپور رئیس جمهوری در دیدار بامقامات این کشور بیان داشته است  که افغانستان در عرصه‌های مختلف فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد که در روشنایی دانش تخنیکی، مهارت‌ها و تجارب شرکای بین‌المللی از این فرصت‌ها استفاده صورت گیرد.  در این سفر دو طرف در خصوص همکاری‌های تخنیکی و فرصت‌های موجود همکاری میان افغانستان و سنگاپور و همچنین مبارزه با تروریزم و مواد مخدر بحث و تبادل نظر گردیده و تفاهم‌نامه همکاری‌های تخنیکی از سوی مقامات دو کشور به امضا رسیده است .


سفر دوره‌یی رئیس‌جمهور غنی به سلسله سفرهای خارجی‌اش یکی از مهم‌ترین و پردستاوردترین این سفر هاست که جهت تحکیم روابط با جهان و جلب توجه کشورها به خاطر تحکیم ثبات دایمی عنوان شده است.
افغانستان اکنون درحالتی قرار دارد که کشور های زیاد علاقمند به همکاری هستند وکشورهای زیاد هم درکشور ما منافع دارند همچنان شرایط بوجود آمده درافغانستان به نحوی است که اگرسیاستمداران افغان بخصوص سیاست گذارن خارجی دولت به آن متوجه شوند وبرای آن پلان گذاری ثمر بخش نمایند بدون شک که برای آینده افغانستان بی نهایت مفید خواهد بود.


سفرهای اخیر رییس جمهور به دلیل هم مهم است که درشرایط کنونی درحالیکه کشور درحالت مشکل امنیتی قرار دارد ولی سیاست گذاری های خارجی و برنامه های ستراتیژیک دولت درحال تطبیق میباشد. این سفرها نشان دهنده آنست که افغانستان در سیاست خارجی خود هم فعال بوده و افغانستان یکبار دیگر به جهانیان منحیث یک کشور مستقل ومطرح جهان معرفی میگردد.
تحلیل گران نظر دارند که دولت افغانستان باید بخاطر منافع طولانی مدت کشور  بسیار فعال باشد تا ازفرصت های بوجود آمده استفاده اعظمی صورت گیرد.  آنها میگویند که افغانستان باید نه تنها به روابط و کمک های بیرونی علاقمندی نشان دهند بلکه درقسمت نتایج طولانی مدت آن متوجه باشند تا منافع ملی ما درآن تأمین گردیده باشد.


سفر های رییس جمهور وهیأت بلند پایه دولت به هرسه کشور استرالیا ، اندونیزیا و سنگاپور  بدون شک که با دست آورد همرا بود وروابط با این سه کشور مهم جهان وآسیا برای آینده ما بسیار ارزنده میباشد، استرالیا منحیث یک قدرت اقتصادی وهمکار دربخش امنیتی با افغانتسان مهم بود و اندونیزیا به دلیل اینکه یک کشور بزرگ اسلامی ، واقتصاد توانا داشته نیز میتواند  تاثیرگذار بالای پروسه صلح افغانستان باشد.


پنج حلقه سیاست خارجی که آقای رییس جمهور درقسمت سیاست خارجی افغانستان تشریح کرده اند وسه کشور یاد شده را درآن بسیار مهم ارزیابی نموده است، با گذشت  زمان اهمیت این روابط بالامیرود تا چگونگی روابط تعقیب گردیده واین کشور ها منحیث دوست ستراتیژک افغانستان مطرح گردند.


لازم است تا ادارات و وزارت خانه های مربوطه درمورد دست آوردهای این سفر و توافقنامه های که امضا گردیده جدی عمل نموده واز فرصت ها وامکانات استفاده به موقع واعظمی به عمل آورند..
این درست است که افغانستان اکنون درحالت جنگ است و بیشترین امکانات مارا جنگ تحمیلی  برباد میدهد ولی این بدان معنا نیست که درقسمت سیاست خارجی وروابط ما با جهان به کندی عمل نماییم. حمایت بین المللی از افغانستان به افغانها امیدواری میدهد که آینده خوب ودرخشان خواهند داشت و درد ها وآلام کنونی حتماً به پایان خواهد رسید.