image image image image image
کنفرانس مطبوعاتی روی مشکلات تنظیفی و تشریح برنامه های شاروالی کابل تدویر گردید
كنفرانس مطبوعاتی پیرامون مشکلات تنظیفی شهر کابل و برنامه های شاروالی برای حل آن از طرف این اداره در مرکز رسانه های حکومت برگزار گردید. درین کنفرانس، پوهنیار عبدالله حبیب زی سرپرست شاروالی کابل در حالیکه پوهنیار مسیح الله محبوب معین خدمات شهری، فوزیه احسانی معین وزارت ترانسپورت، عبدالجلیل محمدزی رئیس موسسه مهیو انیمل هوم، داکتر عظیم الله نیازی عضو شورای ولایتی کابل و شماری از روئسای ادارات مختلف شاروالی کابل اشتراک ورزیده بودند به شرح هریک از چالش های موجود در بخش تنظیف شهر کابل پرداخته گفت:
پائین بودن ظرفیت و احتمال قوی موجودیت فساد در سیستم های شاروالی کابل، عدم همکاری مردم و چالش های بیرونی، و نبود ظرفیت در سکتور خصوصی برای واگذاری مسولیت تنظیف شهر کابل از چالش های عمده تنظیفی در این شهر بشمار میرود. وی اضافه کرد، وضعیت کنونی تنظیف شهر قابل قبول شاروالی و شهروندان عزیزما نبوده، به همین خاطرشاروالی کابل روی برنامه های کوتاه مدت، میان مدت، و طویل المدت بخاطر مدیریت بهتر و دایمی زباله ها درشهر کابل کار نموده است.
سرپرست شاروالی کابل خاطرنشان ساخت، کمبودی ماشینری معیاری، نبود پرسونل کافی ریاست تنظیف، احتمال وجود کارگران خیالی، موجودیت فساد، کهن سالی عده ای از کارگران، پایین بودن امتیازات کارگران و عدم همکاری مردم از عواملی اند که در گذشته برای مدیریت بهتر زباله ها در شهر مشکلات زیادی را بوجود آورده اند، که در مورد ما تصمیم داریم با تطبیق برنامه خویش برعلاوه ارتقای ظرفیت ریاست تنظیف، جمع آوری زباله های زون مرکز شهررا که شامل پنج ناحیه مزدحم است، به طور آزمایشی به سکتور خصوصی واگذار نماییم، تلاش جدی خواهیم کرد تا شرکت هایی را که ظرفیت خوبی در بخش تنظیف دارند از طریق رقابت آزاد استخدام نموده و شاروالی نقش پالیسی ساز و نظارت کننده را درین زمینه بخود خواهد گرفت.
سرپرست شاروالی کابل همچنان در مورد تخلفات تنظیفی اشاره نموده گفت: با متخلفین وکسانیکه در آینده به پراگنده ساختن و ریختن زباله درجاهای غیر مناسب از جمله به دریای کابل میپردازند، برخورد جدی قانونی صورت خواهد گرفت.

همچنان طی این مراسم، یک تفاهمنامۀ همکاری میان شاروالی کابل و موسسه بین المللی مهیو انیمل هوم به امضا رسید که از طریق این تفاهمنامه، موسسه متذکره در مدیریت سگهای ولگرد با شاروالی کابل همکاری می نماید. متعاقبا پوهنیار مسیح الله محبوب، معین خدمات شهری شاروالی کابل روی مدیریت سگهای ولگرد و مواد تفاهمنامه مذکور صحبت نموده گفت:
برای مدیریت بهتر سگهای ولگرد که یکی از مشکلات جدی شهروندان بوده و سالانه تعداد زیادی از هموطنان ما در اثر گزیدگی و مصاب شدن به مرض سگ دیوانه جان خود را از دست میدهند، به همکاری موسسه مهیو انیمل هوم در سه مرحله کار را آغاز خواهیم نمود، که در مرحله اول سگ های ولگرد را واکسین، درمرحله دوم عقیم سازی و در مرحله سوم برنامه های آگهی دهی به مردم را رویدست میگیریم.
وی اضافه کرد این برنامه به ما کمک خواهد کرد تا مردم را از گزند سگ های ولگرد و مرض سگ دیوانه مصئون بسازیم. سپس داکتر عبدالجلیل محمد زی ریس موسسه مذکور روی چگونگی عملیات پروسه مدیریت کلب ها صحبت نموده گفت: از اینکه موسسه ما تجربه خوبی در ارتباط با مدیریت کلب ها دارد، درهماهنگی با شاروالی کابل در این راستا فعالیت های موثری را در شهر کابل خواهیم داشت.
در اخیرخبرنگاران سوالات شان را پیرامون موضوع مطرح نموده که از سوی هیئت رهبری شاروالی کابل پاسخ های لازم ارایه گردید.
رئیس جمهور غنی کمیسیونی را به‎خاطر برگزاری مراسم جنازه، تدفین و فاتحه مرحوم پیر سید احمد گیلانی توظیف نمود
محمداشرف غنی رئیس‎جمهوری اسلامی افغانستان و شماری از شخصیت‎های ملی، سیاسی و جهادی کشور و اعضای کابینه صبح امروز ضمن ابراز تسلیت و غم‎شریکی با خانوادۀ مرحوم پیر سیداحمد گیلانی، طی یک نشست مشورتی در رابطه به برگزاری مراسم جنازه، تدفین و فاتحه مرحوم پیر صاحب، صحبت کردند.

در این نشست که در ارگ انجام شد، محمد سرور دانش معاون دوم رئیس‎جمهور و داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز حضور داشتند، رئیس‎جمهور غنی، پیر سیداحمد گیلانی را یک شخصیت عرفانی، جهادی و قابل قدر و احترام برای تمام افغان‎ها دانسته و مراتب تسلیت خویش را به نسبت وفات پیر صاحب برای اعضای خانواده مرحومی، مردم افغانستان و تمام شخصیت‎های سیاسی و جهادی ابراز کرد.

رئیس‎جمهور کمیسیونی را تحت ریاست استاد محمدکریم خلیلی معاون ارشد شورای عالی صلح که در ترکیب آن مولوی خبیر معاون شورای عالی صلح، حاجی دین‎محمد عضو شورای عالی صلح، سیدسعادت منصور نادری وزیر شهرسازی و مسکن، نجیب الله مجددی مشاور ریاست جمهوری، محمداکرم خپلواک نمایندۀ خاص رئیس‎جمهور در امور سیاسی، فاروق وردک مشاور رئیس‎جمهور، محمد گلاب منگل والی ننگرهار، اسدالله وفا مشاور رئیس‌جمهور، عبدالحکیم منیب معین وزارت حج و اوقاف، ستر جنرال قدم شاه شهیم لوی درستیز وزارت دفاع ملی، سترپاسوال عبدالرحمن رحمان معین ارشد وزارت امور داخله، عبدالجبار نعیمی والی لغمان، عبدالباقی پوپل سرپرست ارگان‎های محل، فریدون الهام معاون اداره امور و عبدالمتین بیک معاون ریاست عمومی امنیت ملی توظیف نمود تا برای برگزاری مراسم جنازه، تدفین و فاتحه مرحوم پیر سیداحمد گیلانی آمادگی‎های کامل را بگیرند.

محمداشرف غنی و تمام اشتراک کننده‎گان این نشست مشورتی، خدمات پیر سیداحمد گیلانی رئیس شورای عالی صلح را در جهاد افغانستان و مذاکرات صلح قابل قدر دانسته و نقش وی را اساسی و کلیدی خواندند.

در اخیر، اشتراک کننده‎گان این نشست مشورتی یک‎بار دیگر مراتب تسلیت و هم‎دردی خویش را به خانوادۀ مرحوم پیر صاحب و مردم مجاهد افغانستان ابراز داشتند و برای متوفی بهشت برین از درگاه خداوند (ج) تمنا نمودند.
رئیس جمهورغنی به خانوادۀ شهید حفیظ الله پاڅون نشان دولتی شجاعت را اعطا کرد
محمداشرف غنی رئیس‎جمهوری اسلامی افغانستان، به‎منظور تقدیر از شجاعت و دلیری و نیز غم‎شریکی و ابراز تسلیت با خانوادۀ شهید حفیظ الله پاڅون بارکزی، نشان دولتی شجاعت را به خانواده وی تفویض کرد.

حفیظ الله پاڅون هنگامی به شهادت رسید که، برای نجات دادن معلم میرولی نماینده هلمند در ولسی جرگه، به منزل او در کابل، رفته بود.

در مراسمی که به همین مناسبت درارگ انجام شد، بزرگان ولایات ارزگان، هلمند و کندهار نیز حضور داشتند؛ ابتدا عبیدالله بارکزی پدر شهید پاڅون و نماینده ارزگان در ولسی جرگه، زندگی‎نامۀ موصوف را به خوانش گرفت.

بارکزی گفت، شهید پاڅون در دوسال و هشت ماه قرآن کریم را با تجوید حفظ کرد. در کنار آموختن مسایل دینی، از لیسۀ رحمان بابا به درجه اول فارغ گردید. نام‏برده پس از تحصیل در بخش‎های ژورنالیزم و علوم سیاسی در هند توانست سند ماستری‎اش را در رشتۀ روابط بین‎المللی از آن کشور به‎دست آورد.

بارکزی از ابراز تسلیت و غم‎شریکی رئیس‎جمهور غنی به‎خاطر شهادت پاڅون تشکری کرده افزود، نامبرده برای رفاه و آبادی افغانستان آرزوهای فراوان داشت و همیشه جوانان و هم‌طرازانش را به زندگی صلح‌آمیز فرا می‎خواند.

سپس، داکتر حکمت الله حکمت به نمایندگی از لوی کندهار و ارزگان در خصوص شخصیت پاڅون، علمیت، توانایی و شجاعت وی صحبت کرده گفت، راه و شجاعت پاڅون که به‎خاطر نجات دیگران جانش را قربان کرد برای همه یک نمونه و افتخار است.

در ادامه، رئیس‎جمهورغنی یک‎بار دیگر به خانوادۀ شهید پاڅون، بزرگان ارزگان و کندهار تسلیت گفت و تحمل، استقامت و صبر آنان را به‎خاطر شهادت پاڅون ستایش کرد.

رئیس‎جمهورغنی گفت، از اثر جنگ تحمیلی، هر روز مانند شهید پاڅون جوانان کشور قربانی می‎شوند و شماری از خانواده‎های ما از این بابت غم‎گین می‎گردند. اوافزود، تمام غم‎ها، زندگی، افتخارات و ارزش‎ها و آینده ما شریک است.

رئیس‎جمهورکشور علاوه کرد، به‌شمول شهید پاڅون پیام همه شهدا پیام صلح می‎باشد و برای تحقق آرمان‎های آنان نیروهای امنیتی و دفاعی ما به‎منظور تأمین صلح و ثبات به‌گونۀ بی‎دریغانه قربانی می‎دهند.

رئیس‎جمهور گفت، به‏خاطر تربیۀ اولاد کشور از پول شخصی خود در ولایت ارزگان یک لیسه به نام شهید حفیظ الله پاڅون اعمار می‎نمایم. او افزود، در خصوص امنیت، پیش‎رفت و رشد معارف ولایت ارزگان طرح و پیشنهادات تان را با من شریک سازید.

محمداشرف غنی یک‌بار دیگر با قدردانی از تحمل و استقامت آن‎ها گفت، شما نمونۀ عملی وطن پرستی، همدردی و همت بلند برای جامعه محسوب می‎شوید. او به‎خاطر متوقف‌ساختن جنگ تحمیلی و ریختن خون مردم همکاری متنفذین مردمی را مهم دانست.

رئیس‎جمهور گفت، با وحدت، همدلی و ارادۀ مستحکم افغانستان را آباد می‎کنیم، زیرا دراین وطن سرمایه و استعدادهای زیادی موجود است که از توانایی آن‏ها باید در بخش‎های مختلف استفاده شود و فرصت‏های ارائه خدمت به آن‎ها مهیا گردد.
جلسۀ کابینه به ریاست محمداشرف غنی رئیس جمهوري اسلامي افغانستان دیروز در ارگ دایر گردید
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، ابتدا جلسه در خصوص اقدامات و بررسی‌ها جهت شناسایی عاملین حوادث تروریستی اخیر در ولایات کابل، قندهار و هلمند به مردم اطیمنان داد که نتایج آن به‌زودی اعلام خواهد شد.
متعاقباً، معاون شورای امنیت ملی به پاس دلیری و شجاعت نیروهای دفاعی و امنیتی در امر پاسداری از کشور، نامگذاری تاریخ (۹) حوت را بنام روز ملی نیروهای دفاعی و امنیتی در تقویم کشور به جلسه پیشنهاد کرد که مورد تصویب قرار گرفت.
سپس، عبدالستار مراد وزیر اقتصاد پیرامون فیصله کمیته اقتصادی شورای وزیران در مورد چوب‌های قطع‌شده چارتراش ولایت کنر به جلسه معلومات ارایه کرده افزود، که براساس این فیصله، بعد از تفکیک چوب‌های پخته از خام، به صدور چوب پروسس‌شده بدون وضع محصول گمرکی اجازه داده می‌شود. همچنان اداره ارگان‌های محلی به همکاری والی ولایت کنر موظف می‌باشند تا چوب‌های قطع‌شده را به مناطق امن جمع‌آوری، مقدار چوب ذخیره‌شده را تثبیت، محصول صادرات چوب کنر را از ولایت به کابینه پیشنهاد نماید.
اخیراً بتاسی از حکم مقام عالی ریاست‌جمهوری اسلامی افغانستان هیئتی به ولایت کنر سفر نمود، چگونگی موضوع قطع درختان و لیلام چوب‌های چارتراش ولایت کنر را مورد بررسی قرار داده، گزارش خویش را توأم با پیشنهاداتی اصلاحی به رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ارایه که ایشان هدایت فرمودند تا فیصلۀ سکرتریت اقتصادی شورای وزیران در مورد چوب‌های چارتراش ولایت کنر به جلسه کابینه ارایه گردد.
کابینه، قطع جنگلات و قاچاق چوب‌های چارتراش به خارج کشور را ممنوع قرار داده، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری را موظف نمود تا به همکاری وزارت‌های اقتصاد، تجارت و صنایع، اداره ارگان‌های محلی و اداره حفاظت محیط زیست راه‌کارهای مناسب را جهت جلوگیری از قطع جنگلات، قاچاق چوب‌های چارتراش، چگونگی استفاده آن برای صنایع چوبی کشور و احیأ مجدد جنگلات با استفاده از تجارب سایر کشورها ترتیب نموده، همچنان به وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی وظیفه سپرد تا پلان منظم را جهت جلوگیری از قاچاق چوب به خارج کشور ترتیب و به اجرا گذارد.
فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه طرح شورای طبی افغانستان و بزنس پلان مرتبط به آن را به جلسه مطرح و اهداف استراتیژیک این طرح را برشمرده گفت رسیده‌گی به شکایات و تخلفات مسلکی طبی قبل از ارجاع به مراجع عدلی و قضائی و ارتقای سطح آگاهی عامه مبنی بر حقوق و مصونیت‌های مریضان و دکتوران از جملۀ اهداف این طرح می‌باشد. کابینه طرح متذکره را در پرنسیپ مورد تصویب قرار داده، وزارت صحت عامه را موظف نمود تا این طرح را تصحیح و نهائی سازد.
بعداً، معین انرژی وزارت انرژی و آب طرح احیای مجدد و محافظت کاریز ها در افغانستان را به جلسه مطرح، انواع آن را با چگونگی وضعیت فعلی کاریزها در مناطق مختلف کشور به جلسه تشریح و افزود، مطابق سروی مشترک وزارت انرژی و آب و سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد (FAO) در سال ۱۳۸۲، در سراسر کشور به تعداد (۹۳۷۰) رشته کاریز موجود بوده که از جمله (۳۴۰۴) رشته آن که ۳۶ فیصد مجموع کاریز های کشور را تشکیل می‌دهد از فعالیت بازمانده‌است، او مشکلات را مشخص و طرح‌های پیشنهادی برای رفع آن، همچنان پلان عمل برای احیأ و محافظت کاریزها را به جلسه ارایه نمود.
کابینه بعد از بحث همه‌جانبه وزارت انرژی و آب را موظف نمود تا به همکاری وزارت‌های زراعت، آبیاری و مالداری، احیأ و انکشاف دهات، اداره ارگان‌های محلی طرح متذکره را اولویت‌بندی نموده، بودجه آنرا در تفاهم با وزارت مالیه مشخص ساخته و طرح متذکره را با استفاد از تجارب سایر کشورها بازنگری به جلسات بعدی کابینه ارایه نماید.
سید سعادت منصور نادری وزیر امور شهر سازی چگونگی مطالعه و بررسی استفاده از زمین شهرک‌های مهاجرین گوسفند دره ولسوالی بگرامی ولایت کابل، دشت شیخ مصری ولسوالی سرخ رود و دشت قاسم آباد ولسوالی بهسود ولایت ننگرهار را به جلسه مطرح نموده، از دولتی بودن زمین و مناسب بودن ساحات برای ایجاد شهرک اطمینان داده، علاوه کرد که ساحاتی از زمین‌های مورد نظر برای ایجاد شهرک مهاجرین گوسفند دره ولسوالی بگرامی ولایت کابل تحت غصب قرار گرفته است.
جلسه، بعد از بحث همه جانبه اداره اراضی افغانستان را به همکاری وزارت امور داخله، قوماندانی گارنیزیون کابل و والی ولایت ننگرهار موظف نمود تا در استرداد ساحات غصب‌شده شهرک‌های یادشده در ولایت کابل و ننگرهار طی مدت سه‌هفته اقدام نموده، همچنان کمیسیون متشکل از وزارت‌های شهر سازی، امور مهاجرین و عودت کننده‌گان، اداره اراضی افغانستان و اداره زون پایتخت را موظف نمود تا چگونگی توزیع زمین در شهرک‌های متذکره را به افراد و اشخاص مورد بررسی همه‌جانبه قرار داده و از نتیجه به ریاست‌جمهوری گزارش ارایه نمایند.
به همین ترتیب، پلان تفصیلی شهرک بندر حیرتان به جلسه ارایه و خاطر نشان گردید؛ این پلان‌ها مجموعاً در ساحه به مساحت ۱۸۵۰,۹۸ جریب زمین در سه پلان (ساحه تجارتی، رهایشی و ورزشی) ترتیب گردیده، در ساحه تجارتی آن بلاک‌های ده منزله و پنج منزله در نظر گرفته‌ شده که شامل دفاتر تجارتی، هوتل‌ها، رستورانت‌ها، کلینیک صحی، پارک، مسجد و ساحات سبز می‌باشد، همچنان ساحات رهایشی آن شامل نمرات رهایشی و تاسیسات عام‌المنفعه، پارک‌ها، سالون شهری، مسجد و کلینیک و ساحه ورزشی می‌باشد.
کابینه بعد از بحث همه‌جانبه وزارت امور شهرسازی را موظف نمود تا پلان متذکره را غرض بحث بیشتر به شورای عالی اقتصادی ارایه نماید.
سپس، وزیر امور شهر سازی پلان فرهنگی شهر بامیان را در مطابقت با ماستر پلان آن ولایت، پلان انکشافی ساحات قابل توزیع و میکانیزم فروش زمین در مرکز آن ولایت را به جلسه مطرح، ساحات انکشافی قابل توزیع را مشخص و تداخل قسمت هایی از شهرک‌ها را در پلان فرهنگی به جلسه تشریح و توضیح نموده، همچنان میکانیزم توزیع زمین را با در نظر داشت قیمت تعیین‌شده، پرداخت اقساط و فیصدی در نظر گرفته شده به اقشار مختلف آن ولایت معلومات ارایه نمود.
کابینه، وزارت امور شهر سازی را موظف نمود تا ساحات را که در پلان فرهنگی ولایت بامیان تداخل نموده مشخص و با ذکر اندازه آن غرض اتخاذ تصمیم به جلسات بعدی کابینه ارایه نماید.
در بخش دیگری از اجندا، معین تأمیناتی وزارت امور داخله طرح اصلاحی و پیشنهادی ریاست عمومی ترافیک را با در نظر داشت ریفورم تشکیلاتی و راه‌کارهای جلوگیری از فساد به‌جلسه مطرح و خاطر نشان نمودند؛ این طرح به‌هدف مصونیت جاده و شاملین ترافیک، عرضه خدمات ترافیکی به مردم با استفاده از تکنالوژی جدید و جلوگیری از بروز فساد، وقایه و جلوگیری از وقوع حوادث ترافیکی و جلب همکاری و مشارکت ادارات ذیربط در تآمین امن و نظم ترافیکی ترتیب گردیده‌است. او چالش‌ها و مشکلات را برشمرده، طرح‌های را جهت رفع آن برای کوتاه‌مدت، میان مدت و دراز مدت به جلسه پیشنهاد نمودند.
کابینه بعد از بحث همه‌جانبه وزارت امور داخله را موظف نمود تا طرح متذکره را به همکاری وزارت اقتصاد، ترانسپورت، اداره حفاظت محیط زیست و شاروالی کابل بازنگری نموده و به شورای عالی اقتصادی ارایه نماید.
بعداً، معین مالی و اداری وزارت امور خارجه طرح تعدیل بند (الف) و (ب) ماده پنجم منشور صندوق انکشافی سارک را به جلسه مطرح نموده، خاطر نشان نمود که هدف از این تعدیل، انسجام برنامه‌های است که یک یا بیش از یک کشور عضو سارک در آن دخیل بوده و منفعت مستقیم آن به بیش از یک کشور عضو عاید می‌گردد. کابینه طرح متذکره را مورد تائید قرار داد.
سپس، رئیس اداره اراضی افغانستان گزارش آن اداره را در مورد بازنگری اسناد استملاک موازی (۳۶,۵) جریب زمین اشخاص واقع شهر لشکرگاه ولایت هلمند که تحت پروژه توسعه میدان هوائی شهر لشکرگاه قرار گرفته‌است به جلسه ارایه و خاطرنشان نمود، اسناد زمین‌های متذکره طی جلسه‌یی با ارگان‌های ذیربط مورد بازنگری قرار گرفته، از آنجائی‌که اداره اراضی افغانستان زمین دولتی در آن ولایت در اختیار دارد، لذا پیشنهاد می‌گردد تا به عوض قیمت، در تبادله زمین‌های یادشده اقدام صورت گیرد که مورد تصویب قرار گرفت.
معین تعلیمات عمومی وزارت معارف تقاضای منظوری پرداخت قیمت موازی (۵۷۹۰,۱۱) متر مربع زمین ورثه میا جان مجددی را که بالای آن لیسه ذکور بتخاک ولسوالی بگرامی اعمار گردیده به جلسه مطرح که مورد تصویب قرار گرفت.
به همین ترتیب، معین انرژی وزارت انرژی و آب تقاضای پرداخت جبران خساره و استملاک سه باب منزل رهایشی با زیربنای موازی (۶۵۶) متر مربع زمین ملکیت اشخاص واقع شهر چاریکار ولایت پروان را که از اثر توسعه سرک و حریم کانال آبیاری قسماً تخریب گردیده به جلسه مطرح که مورد تصویب قرار گرفت.
سپس، سرپرست اداره ارگان‌های محلی، استملاک موازی (۳۶,۱) جریب زمین ملکیت کریم‌الله فرزند عبدالولی را که بالای آن تعمیر اداری ولایت نورستان اعمار گردیده است به جلسه ارایه که مورد تصویب قرار گرفت.
در ادامه جلسه، وزیر فواید عامه، استملاک موازی (۹۵) متر مربع زمین و (۷۵۰) متر مکعب ساختمان ملکیت حیات‌الله مسکونه سیاه‌گرد ولسوالی غوربند ولایت پروان را که تحت اعمار سرک متک – بامیان قرار گرفته به جلسه ارایه که مورد تصویب قرار گرفت.
در اخیر جلسه، وزیر فواید عامه در رابطه به مشکلات حقوقی ایجادشده در قرار داد حفظ و مراقبت خط آهن حیرتان – مزار شریف بین آن وزارت و شرکت اس تی کشور ازبکستان به جلسه معلومات داده، افزود، مطابق قرار داد شرکت متذکره مالیه انتفاعی خویش را دو فیصد پرداخت می‌نمود که با تعدیل فقره (1) ماده (۶۶) قانون مالیات بر عایدات این مالیه به چهار فیصد افزایش یافته اما شرکت یادشده با ازدیاد دو فیصد مالیه مخالفت می‌ورزد.
کابینه جمهوری اسلامی افغانستان فیصله به‌عمل آورد تا دو فیصد مالیه از شرکت متذکره اخذ و دو فیصد باقی مانده آن از بودجه وزارت فواید عامه پرداخت گردد.
نهم حوت به عنوان روز ملی نیروهای امنیتی ودفاعی کشور به تصویب رسید
این مطلب را محمد هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری در نشست خبری که در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت برگزار گردیده بود بیان داشت.
آقای چخانسوری گفت کابینه حکومت افغنستان درین نشست نهم حوت را که مصادف است به اعلام استقلال کشور از سوی امان الله خان به عنوان روز ملی نیروهای امنیتی ودفاعی کشور به تصویب رساندند.
وی اضافه کرد رئیس جمهور کشور با توجه به مبارزه وتلاش های برحق نیروهای امنیتی ودفاعی برای دفاع از کشور وتامین امنیت ، جان ومال مردم ، مسمی نمودن این روز را به عنوان روز ملی نیروهای امنیتی ودفاعی کشور از سوی کابینه در تقویم کشور یک اقدام بجا دانست.
سخنگوی رئیس جمهور کشور افزود " رئیس جمهور افغانستان یک هیئت مشترک از وزارتخانهها و ادارات مختلف را توظیف نموده بود که این هیئت در هماهنگی با دفتر شورای امنیت ملی در زمینه کار نماید. هیئت متذکره پس از کارهای انجام شده دراین راستا طرزالعمل تجلیل از روز ملی نیروهای امنیتی ودفاعی را روز گذشته در جلسۀ شورای امنیت ملی ارائه کرد که پس از بحث های همه جانبه مورد تأیید قرار گرفت.
این فیصله درست درزمان از جانب حکومت افغانستان صورت میگیرد که نیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان در سراسر کشور در مبارزه علیه دشمنان افغانستان از هیچگونه تلاش وقربانی دریغ نمی ورزند.

انتشارات

  • خبرنامه
  • ویژه نامه
  • اشتراک کنید
faceBook icon twitter icon flicker icon youtube icon

اجتماعی و فرهنگی

تاج محمد جاهد، وزیر امورداخله کشور، امروزبه منزل خانواده سه برادر که در ولایت کندهار در راه دفاع از ...

سیاسی و اقتصادی