ویدیو

‎ میزان صادرات وعواید ملی کشور در سال مالی ۱۳۹۶ افزایش یافته است

 

انتشارات

  • خبرنامه


خبرنامه شماره ۲۰

faceBook icon twitter icon flicker icon youtube icon
image image image image
نقشه راه سکتور معادن از سوی شورای عالی اقتصادی تأیید شد
کابل- افغانستان: عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن وپترولیم که روز چهارشنبه  ۲۷ جدی سال روان در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت حضور یافته بود، گفت که نقشه راه سکتور معادن، طبق دیدگاه رییس جمهوری اسلامی افغانستان و با مطالعه مدل کشورهای موفق در محور سه اصل عمده از جمله شفافیت، اولویت بندی منرال ها واصلاحات ساختاری، طرح گردیده است.
وی گفت که عدم موجودیت شفافیت سبب می شود تا سود سکتور معادن به نفع افراد تمام شود، نه تمام شهروندان کشور وبنا برآن نشر قرار داد ها از اساسی ترین کارهای حکومت است که سبب ترویج شفافیت در میان دیگر بازیگران این سکتور می گردد.
وی همچنان افزود که قرار دادهای مواد ساختمانی، منرال های صنعتی وفلزات قیمتی نسبت به فلزات سنگین، در اولویت قرار داده خواهد شد زیرا تا اکنون زیربناهای لازم برای حمل ونقل وتأمین انرژی برق در باره فلزات سنگین مانند آهن ومس وجود ندارد.
در همین حال تمرکز وزارت معادن وپترولیم روی فعالیت های اساسی از جمله پیشبرد نقش پالیسی سازی وکاهش فعالیت های عملیاتی وتنظیم سکتور می باشد.
نقشه راه سکتور معادن به عنوان یک سند ستراتیژیک به منظور استفاده بهینه از سکتور معادن وحصول اطمینان از این که شهروندان کشور به صورت عادلانه از عواید به دست آمده از این سکتور نفع می برند، طرح گردیده است و در صورت تطبیق موفقانه، افغانستان از یک کشور با عاید کم به یک کشور با عاید متوسط گذار خواهد کرد.
به صورت تخمینی افغانستان دارای ۲.۲ میلیارد متریک تن سنگ های معدنی حاوی رگه های آهن، ۱.۳ میلیارد متریک تن سنگ مرمر، ۳۰ میلیون متریک تن مس، ۱.۴ میلیون متریک تن منرال های خاکی کمیاب وذخایر ۲۷۰۰ کیلوگرام طلا می باشد.

###
موارد نقض قانون اساسی، گاهی بزرگنمایی می شود
قانون اساسی حافظ ثبات و وحدت ملی هر کشور است و آنچه که امروز در افغانستان از آن به عنوان دولت سازی وملت سازی یاد می شود چیزی است که قانون اساسی مسوولیت ایجاد وتنظیم آن را داشته و زمینه عملی شدن آن را فراهم کرده است.
جلالتمآب محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری که روز سه شنبه ۱۹ جدی سال روان در نشستی به مناسبت چهارده سالگی تصویب قانون اساسی، در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت سخنرانی می کرد، افزود: برخی ادعا ها از تحریف قانون اساسی کشور مطرح شده، اما این ادعا ها کاملاً عاری از حقیقت است.
آقای دانش، هرچند از تحقیقات انجام شده از سوی نهادهای تحقیقی درباره نقض قانون اساسی سپاسگزاری نمود، اما تأکید کرد که گاهی از موارد نقض قانون اساسی بزرگ نمایی صورت می گیرد.
معاون دوم ریاست جمهوری با آنکه پذیرفت گاهی در تطبیق قانون اساسی در عمل مشکلات وارد می شود و گاهی قوانین نقض می شوند، اما افزود نقض قانون به معنی این نیست که قانون اساسی بی اعتبار گردد ویا از ارزش آن کاسته شود. او افزود: اگر در مواردی  قانون اساسی نقض می شود باید آن را بپذیریم، اما در عین حال این را نیز بپذیریم که در کنار آن صدها مورد دیگراز قانون اساسی است که تطبیق شده، مانند شکل گیری نظام های حقوقی و فرهنگی، تأسیس نهاد های دولت، برگزاری انتخابات وتنظیم روابط بین المللی.
معاون دوم ریاست جمهوری با تأکید برآنکه مسوولیت دولت در برابر قانون اساسی بیشتر از هر نهاد دیگر واشخاص است ابراز امیدواری نمود تا همه با احترام به قانون اساسی زمینه تحکیم ثبات سیاسی و وحدت ملی را به میان بیاورند.
###
قرار داد پروژه تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی ولایت کندهار به زودی امضاء خواهد شد
پروژه تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی ولایت کندهار، کانال زمینداور ولایت هلمند و طرح مشارکت عامه وخصوصی در مورد ایجاد پارکینگ های کنار جاده در شهر کابل؛ در بیستمین جلسه شورای عالی اقتصادی مورد بحث قرار گرفته است.
اجمل عبدالرحیمزی، سخنگوی وزارت مالیه که روز دوشنبه ۱۸ جدی سال روان در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت نتایج تصامیم بیستمین جلسه شورای عالی اقتصادی را بیان می کرد، افزود: برای طرح وعملی کردن پروژه تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی ولایت کندهار، دو کمپنی واجد شرایط دانسته شده اند و قرار است در روز های آینده قرار داد این پروژه امضاء شود.
اعمار کانال زمین داور ولایت هلمند نیز یکی از موضوعات مورد بحث جلسه شورای عالی اقتصادی بوده است و به گفته آقای عبدالرحیمزی، در این جلسه به وزارت زراعت، مالداری و آبیاری وظیفه سپرده شد تا در قسمت امکان سنجی این پروژه کارش را آغاز کند. کانال زمینداور که از بندکجکی آغاز می شود، ۵۰ کیلومتر طول دارد و قرار است ۱۶۴۰۰ هکتار زمین زراعتی را آبیار کند.
طرح مشارکت عامه وخصوصی در مورد ایجاد پارکینگ های کنار جاده ای در شهر کابل نیز از بحث های اساسی در بیستمین جلسه شورای عالی اقتصاد بود. با عملی شدن این طرح شهر کابل یک سیستم منظم واستندرد پارکینگ ها را خواهد داشت واز این بابت عواید مشخص به بودجه دولت خواهد آمد.
عبدالرحیمزی گفت که در شورای عالی اقتصادی به شاروالی کابل وظیفه سپرده شد تا روی برنامه های جامع وعملی این طرح با استفاده از مدل های مختلف آن کارش را آغاز کند. تطبیق طرح ایجاد پارکینگ های کنارجاده ای در شهرکابل افزون بر ایجاد یک چشمه عایداتی به دولت، در تأمین امنیت بهتر شهرکابل تأثیر مثبت خواهد گذاشت واز سرقت عراده جات جلوگیری خواهد شد.
###
ولایت های فراه وکنر گواه بیشترین تلفات تروریستان
هم اکنون ۱۴ عملیات تعرضی در ۱۰ ولایت کشور به هدف سرکوب تروریستان جریان دارد. افزون بر این قطعات کوماندو ۱۹ عملیات تهاجمی را در بخش های از کشور راه اندازی کرده اند و۲۱ ضربه هوایی نیز به هدف از بین بردن مخفیگاه های تروریستان انجام شده است.

تورنجنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی که روز دوشنبه ۱۸ جدی سال روان در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت به پرسش های خبرنگاران پاسخ می گفت افزود: ۷۲ تروریست به شمول ۱۲ داعشی در نتیجه عملیات های تعرضی وضربات هوایی در ولایت های فراه، کندز، کنر، زابل، پکتیکا، میدان ورردک، هلمند وفاریاب کشته  و۶۴ تن دیگر زخمی شده اند.

آقای وزیری عملیات روز گذشته نیروهای امنیتی ودفاعی کشور در ولسوالی څوکی ولایت کنر بر ضد داعشیان را موفقیت بار دانست وگفت که در این عملیات افزون برکشته شدن ۱۲ داعشی، ۳۰ تن دیگر از آنان زخم برداشتند. در همین حال ۲۷ تروریست از اثر ضربات هوایی در ولسوالی خاک سفید فراه کشته و۱۷ تن زخمی شده اند.

تیم انجنیری اردوی ملی ۲۱ حلقه ماین را که از سوی تروریستان بر روی جاده ها ونقاط پررفت وآمد جاسازی شده بود، کشف وخنثا کرده اند. 

گفتنی است نیروهای دفاعی وامنیتی کشور ضربات بسیار کوبنده را به داعشیان در نقاط مختلف کشور وارد کرده اند. شمار زیادی از رهبران  بلند پایه ومتوسط داعشی نیز درحملات نیروهای دفاعی وامنیتی کشور ازبین رفته اند.
###