image image image image image
جلسه شورای امنیت ملی تحت ریاست رئیس جمهور غنی، دایر شد
جلسه شورای امنیت ملی تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس‎جمهوری اسلامی افغانستان، شام امروز در ارگ دایر شد.

در این جلسه، وزرای سکتور دفاعی و امنیتی با ارائه گزارش از وضعیت عمومی امنیتی کشور به‎خصوص ولایاتهلمند، ارزگان، کندز، فراه، بغلان، فاریاب و کنر، در رابطه به ده‎ها عملیات نظامی که در اثر آن زیان های زیادی به دشمن وارد گردیده است، به جلسه معلومات دادند.

رئیس‎ جمهور غنی پس از استماع معلومات متذکره، از تمام عملیات‎های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به‎خصوص عملیات خاص آنان در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند، تشکری کرد و از شجاعت، درایت و شایستگی آنان به نیکی یاد نمود.

شورای امنیت ملی به منظور ستایش از شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، طرزالعمل برگزاری مراسم تجلیل از روز ملی نیروهای دفاعی و امنیتی کشور را که به‌منظور بزرگداشت، تحسین و تقدیر(تفویض نشان‌ها، مدال‌ها، تقدیرنامه‌ها و مکافات نقدی) از نیروهای دفاعی و امنیتی کشور توسط یک تیم کاری متشکل از نمایندگان ارگان‌های دفاعی و امنیتی، وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف، اطلاعات و فرهنگ، کار، امور اجتماعی و شهدا و معلولین، عدلیه، اداره مستقل ارگان‌های محل، ریاست عمومی امنیت ملی و در هماهنگی با دفتر شورای امنیت ملی، تهیه و تنظیم گردیده است، مورد تصویب قرار داد و  در زمینه عملی شدن طرزالعمل مذکور، تصامیم لازم اتخاذ گردید.

در اخیر، هیئت اعزامی که بنابر حکم رئیس جمهور به منطقه سپین غر ولایت ننگرهار مبنی بر تعین سرنوشت آن ولسوالی که در سال ۱۳۷۲ منحیث ولسوالی مستقل اعلان گردیده بود، گزارش یافته های شانرا به جلسه ارائه کرد.

شورای امنیت ملی بعد از بحث‌های همه جانبه، پیشنهادات رئیس هئیت و اداره مستقل ارگان‎های محلی را مبنی بر تعین آن ولسوالی به عنوان واحد اداری جداگانه مورد تأیید قرار داد و در این راستا هدایات لازم به اداره مستقل ارگان‎های محلی صادر نمود.
بودجه ملی و لزوم دیدها
بلآخره ولسی جرگه بودجه ملی برای سال ۱۳۹۶هجری خورشیدی  را تصویب نمود،  این درحالیست که مصوبه قبلاً ازسوی ولسی جرگه رد گردیده بود و وکلا خواستار تغییرات درآن گردیده بودند. وکلا خواهان آن بودند که بودجه انکشافی برای ولایات افزایش یابد وبه پروژهای ملی توجه بیشتر صورت گیرد. اینک با گذشت نزدیک به یک ماه از شروع سال مالی جدید و قبل از آغاز تعطیلات زمستانی شورای ملی، اعضای  ولسی جرگه بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۶ خورشیدی را تایید کردند..
مجموع بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۶ خورشیدی مبلغ ۴۲۸٫۴۱۳ میلیارد افغانی است که مبلغ ۲۶۸٫۴۱۲ میلیارد افغانی بودجه عادی و بیشتر از ۱۶۱ میلیارد افغانی دیگر آن شامل بودجه انکشافی میباشد.
مسولین وزارت مالیه ، می‌گویند که بودجه سال مالی ۱۳۹۶ با در نظر داشت محدودیت‌های موجود، تطبیق پروژه‌های ملی، ساختار ادارات، تعادل میان مصارف و عواید،  به اساس امکانات، تعهدات کشورها وموسسات کمک کننده، تکمیل پروژه‌های در حال جریان و تمرکز بالای مثمریت و موثریت پروژه‌ها ترتیب شده است.  سی و هشت درصد بودجه سال ۹۶ از طریق منابع داخلی و متباقی آن از طریق کمک‌های بین‌المللی تامین می‌شود. به گفته وزارت مالیه، سال گذشته سی درصد بودجه از طریق منابع داخلی تامین شده بود. که خوشبختانه امسال هشت درصد دراین رقم افزایش به عمل آمده است ولی کافی نمی باشد.
ازاینکه بودجه ملی توسط ولسی جرگه به تصویب رسیده است  کاریست درخور ستایش ولی اینکه گفته شده بیشترین بخش بودجه ملی ما از کمک های خارجی تمویل میگردد خبری است که باید به آن توجه بیشتر صورت گیرد، چون تأمین بودجه دولتی یک کشور از منابع خارجی برای مدت زیاد اضرار خود را درقبال دارد ، اینکه تاکنون افغانستان به آن مرحله نرسیده است تابتواند تمام بودجه خودرا ازمنابع داخلی خود تامین نماید میتواند دلایل داشته باشد ، ازجمله جنگ های طولانی ، تداوم این جنگ ، ضعف  بنیاد های اقتصادی وغیره ، ولی این بدان معنی نیست که درآینده وطولانی مدت  نیزما باید محتاج دیگران باشیم. افغانستان دارایی منابع اقتصادی سرشار است که با پلانگذاری منظم دراین عرصه میتوانیم در سالهای آینده نه چندان دور بودجه ملی خودرا ازمنابع خودی تأمین نماییم.
تنظیم وبهبود سیستم مالیات وگمرکات، رشد صنعت وزراعت ، تأمین صلح ، و بهبود سیستم های حکومت داری وزدودن فساد عواملی خواهند بود که نه تنها بودجه سالانه کشور را تأمین خواهد کرد که کلاً جهت بهبود اقتصادی کشور مثمر واقع خواهد شد.

درصورتیکه ما تاحدی منابع اقتصادی داخلی را افزایش بخشیم تا بتوانیم بودجه عادی و انکشافی دولت را از منابع داخلی تأمین نماییم تاحدی زیاد از محتاج دیگران رهایی خواهیم یافت وآزادی اقتصادی برای کشور تامین خواهد شد. متأسفانه همه ساله ما درقسمت تصویب بودجه مشکلات داریم ، اعضای مجلس درزمان مناسب بودجه را تصویب نمی نمایند که این مسأله سبب کندی درامور دولتی میگردد وعلت اساسی این همه جنجال ها ضعف ونا توانایی های مالی به حساب می آید.
بگومگو های که برسر بودجه ملی همه ساله  در شورای ملی کشور صورت میگیرد هم وقت نمایندگان مردم را ضایع میسازد وهم امور دولت داری به سکتگی مواجه میگردد، لازم است تا حکومت ومراجع قانون گذاری کشور درآینده درزمینه کوششهای را بخرچ دهند، تابودجه مصارف دولتی در زمان معین ومناسب آن تصویب گردد.
مسأله دیگری که درقسمت بودجه بسیار مهم است، عدم مصرف بودجه انکشافی لازم توسط وزارت خانه هاست. واین مشکل همه ساله دامنگیر ادارات حکومتی میباشد. چندی قبل ولسی جرگه کشور تعدادی از وزرأ را که بودجه انکشافی خودرا درحد معین مصرف ننموده بودند استیضاح نمودند که تاکنون سرنوشت این وزرأ حل نگردیده و امور وزارت خانه ها ازاین سبب با مشکلات مواجه گردیده است. لازم است تا هروزارت خانه بودجه انکشافی خود را به حد لازم بمصرف رسانیده وظرفیت اداری وکاری ادارات شان را بالاببرند تا از مشکل عدم مصرف بودجه انکشافی رهایی یافته باشیم وهم با مصرف بودجه انکشافی امور انکشافی کشور به انجام برسد.
به امید آنروز که بتوانیم نه تنها اینکه بودجه ملی خودرا تامین نمایم بلکه اقتصاد کشور ما تا آن حدود پیشرفت نماید که بتوانیم با کشور های دیگر کمک مالی نموده وازاینرو کشور مطرح و با اقتدار درسطح جهانی باشیم. برای رسیدن به این هدف همگان ،چه دولت وچه ملت بایددست به دست هم داده باسعی وکوشش این هدف والارا با اتکاء به امداد خداوند(ج) بدست آوریم تا ازاستقلال سیاسی واقتصادی بهرمندبوده ومنحیث ملت سربلند درجهان تبارز نمایم.
مراسم فاتحه خوانی و اتحاف دعا به روان شهدای حوادث تروریستی اخیر در کشور در مسجد جامع ارگ برگزار شد
مراسم فاتحه‎خوانی و اتحاف دعا به روان شهدای حوادث تروریستی اخیر در کشور به شمول دیپلومات‏های امارات متحدۀ عربی به حضورداشت محمداشرف غنی رئیس‏جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر امروز در مسجد جامع ارگ برگزار گردید.

در این مراسم خانم اول کشور، محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، سید‎یوسف حلیم قاضی‎القضات و رئیس ستره محکمه، انجنیر محمد خان و استاد محمد محقق معاونین ریاست اجرائیه، محمدفرید حمیدی لوی څارنوال، رؤسا، هیات اداری و شماری از اعضای مجلسین شورای ملی، شماری از وزرای کابینه و محمد‏حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، مولوی قیام‎الدین کشاف رئیس شورای سراسری علمای کشور، مشاورین ریاست جمهوری، تعدادی از اعضای کوردپیلوماتیک کشورهای اسلامی مقیمکابل و شماری از وارثین شهدای حوادث تروریستی اخیر، اشتراک داشتند.

در مراسم، قرآن‎کریم توسط شماری از قاریان کشور ختم گردید و به روان پاک شهدای کشور به‎خصوص شهدای حوادث تروریستی اخیر به شمول دیپلومات‎های امارات متحدۀ عربی، اتحاف دعا شد.

گفتنی است که رئیس‎جمهور کشور طی حکمی برعلاوۀ برگزاری مراسم فاتحه خوانی در ارگ، دستور داده است تا به روزهای ۲۶ و ۲۷ جدی سال روان در سراسر کشور عزای ملی بوده و در این دو روز، بیرق افغانستان در سراسر کشور و نمایندگی‎های سیاسی افغانستان در خارج کشور به حالت نیمه افراشته در آورده شود.

هم‎چنان رئیس‎جمهور طی این حکم دستور داده است تا به پاس احترام به دیپلومات‎های شهید شدۀ کشور دوست و برادر امارات متحدۀ عربی، منار یاد بود شهداء در شهر کندهار اعمار و لوح یادبود از آنان در مقر وزارت امور خارجۀ کشور نصب گردد و هیئت بلند پایۀ دولتی، در مراسم تعزیت شهداء در امارات متحدۀ عربی نیز اشتراک نمایند.
اهدا تقدیر نامه به وزیر احیا وانکشاف دهات
ولسی جرگه کشور، نصیر احمد «درانی» وزیر احیا و انکشاف دهات را به پاس خدمات شائیسته اش امروز مورد تقدیر قرا ر دارد.
محترم عبدالروف «ابراهیمی» رئیس ولسی جرگه در حالیکه معاونین و هیات اداری محترم ولسی جرگه، محترم اکلیل «حکیمی» وزیر مالیه و برخی از نماینده گان مردم در پارلمان حاضر بودند، پلان و پروگرام تطبیق شده سال مالی ۱۳۹۵ و مصرف ۸۸ درصد بودجه انکشافی وزارت احیا و انکشاف دهات را بسته به مدیریت سالم و تلاش و فعالیت کارمندان در این وزارت دانسته، لوح تقدیر ولسی جرگه را به ایشان اهدا نمود.
وزیر احیا و انکشاف دهات ضمن قدر دانی از توجه و مواظبت نمایندگان ملت در پارلمان، پیرامون موضوع مختصر صحبت نموده، به نماینده گی از کارمندان وزارت مربوط آماده گی اش را در جهت تحقق مشی باز ساخت و نوساخت جمهوری اسلامی افغانستان ابراز نمود.
نزدیک به پنج‌ صد افسر، از آکادمی پولیس ملی افغانستان، به سویه لیسانس، فارغ شدند
در محفلی که به مناسبت فراغت، این افسران در قوماندانی عمومی آکادمی پولیس برگزار شده بود، دیپلوم انجینیر محمد خان معاون ریاست اجراییه، دولت جمهوری اسلامی افغانستان، سترپاسوال تاج محمد جاهد، وزیر امور داخله، لوی پاسوال اکرام الدین یاور معین اداری وزارت امور داخله و معین وزارت تحصیلات عالی، اشتراک داشتند.
معاون ریاست اجراییه دولت جمهوری اسلامی افغانستان، فراغت نزدیک به پنج صد افسر پولیس ملی را یک گام مهم و ارزنده در راستای تقویت نیروهای پولیس ملی عنوان کرده گفت که با فراغت افسران جوان و پیوستن آنان به صفوف پولیس ملی، این نیروها بیش از هر زمان دیگری قوی شده و عملکرد آنان در زمینه مبارزه با تروریزم و مبارزه با جرایم جنایی بهبود خواهد یافت.
وی از رشادت نیروهای پولیس ملی در امر مبارزه با دهشت افگنی ستایش نموده و افسران تازه فارغ را تشویق کرد تا طبق قوانین نافذه کشور، وظایف و مکلفیت های خویش را به شکل بی طرفانه انجام داده و مصدر خدمت به مردم گردند.
سپس استرپاسوال تاج محمد جاهد، وزیر امور داخله کشور، پیرامون اهمیت فراغت این افسران از یک دوره تحصیلی چهارساله سخن گفته تصریح کرد که آموزش و ارتقای ظرفیت و توانمندی مسلکی نیروهای پولیس ملی، یکی از اولویت های عمده کاری رهبری وزارت امور داخله بوده و این وزارت معتقد است که نیروهای پولیس ملی افغانستان با گذشت هر روز مسلکی تر و توانمندتر شده و عملکرد شان در امر تامین امنیت، حاکمیت قانون و مبارزه با دهشت افگنی بهبود می یابد.
وزیر امور داخله، با یاد آوری از فداکاری های نیروهای پولیس ملی کشور، در زمینه تامین امنیت و مبارزه با دهشت افگنی، گفت که با وجود تلاش های دشمنان افغانستان برای برهم زدن امنیت و آرامش مردم، نیروهای پولیس ملی هر روز ظرفیت های خود را بالا می برند و توانمند تر از گذشته در جهت تامین امنیت و مقابله با گروه های تروریستی و تبه کار، ظاهر می شوند و به سوی یک آینده روشن گام برمی دارند.
وی توجه جدی به آموزش، از طریق بلند بردن ظرفیت نهاد های اکادمیک پولیس ملی و اعزام افسران جوان به خارج از کشور جهت فراگیری آموزش های مسلکی را بخشی از برنامه های استراتیژیک وزارت امور داخله عنوان کرده تصریح کرد که در این راستا پیشرفت های چشم گیری صورت گرفته است.
در همین حال، پاسوال عبدالجبارپردلی، قوماندان عمومی آکادمی پولیس، فراغت این افسران را یک دست آورد بزرگ به آکادمی پولیس عنوان کرده گفت که این نهاد آکادمیک، سالانه صدها افسر تحصیل یافته را تقدیم پولیس ملی افغانستان می کند که حضور آن به تقویت هرچه بیشتر این نیروها منجر می گردد.
محفل یاد شده، با توزیع سند فراغت به افسران جوان ، پایان یافت.

انتشارات

  • خبرنامه
  • ویژه نامه
  • اشتراک کنید
faceBook icon twitter icon flicker icon youtube icon